Party Drone

Festiwalowy kalendarz już od samego początku 2018 roku pęka w szwach. Muzyka po raz kolejny będzie nam towarzyszyć nie tylko w drodze do pracy, spotkaniach z przyjaciółmi, ale przede wszystkim w plenerze z dziesiątkami rozentuzjazmowanych melomanów każdego gatunku muzyki. Skoro mowa o zabawie z dźwiękami pod chmurką, to nie możemy zapomnieć o dronach. W jaki sposób połączyć żywioł festiwalowy z latającym nad naszymi głowami bezzałogowcem?

Base Spotify Party Drone

Chyba nie ma fana muzyki, który nie kojarzyłby aplikacji Spotify, czyli największej bazy muzycznej na świecie, szanującej prawa autorskie i dzielącej się zyskami z artystami. Spotify wraz z belgijskim operatorem sieci komórkowych, firmą BASE, stworzyło wspólny projekt, którego ideą było połączenie tych dwóch firm za pomocą drona.

Spotify i BASE stworzyli bezzałogowca o lekkiej karbonowej obudowie ze wzmacniaczem, trzema głośnikami, oświetleniem diodowym LED oraz z ruchomymi głowicami.  Party Drone jest połączony zarówno z aplikacją Spotify, jak i danymi BASE.

Jak to działa?

Podczas zakupu biletu w Internecie na długo przed rozpoczęciem festiwalu przyszli uczestnicy imprezy muzycznej zostali poproszeni o dodanie swojej ulubionej piosenki do listy odtwarzania w aplikacji Spotify. Było to potrzebne do zebrania danych, które zostały wykorzystane w dniu festiwalu. Po rejestracji festiwalowicze byli namierzani przez Party Drone’a, który towarzysząc im, tuż nad ich głowami odtwarzał wcześniej wybraną przez nich piosenkę. Oprócz muzyki dron prezentował również animacje świetlne, dzięki zainstalowanemu stroboskopowi. Aby przekonać się, o co dokładnie chodzi, obejrzyjcie koniecznie znajdującą się poniżej relację z jednego z belgijskich festiwali:

Czy to się opłaca?

Niestety jeden dron nie był w stanie obsłużyć wszystkich uczestników festiwalu, ale efekt kampanii przerósł oczekiwania samych pomysłodawców. Idea Spotify i BASE została dostrzeżona w branży technologicznej, a co najważniejsze — muzycznej. W wersji próbnej BASE + Spotify Premium zarejestrowało się ponad 22 tysiące osób, co na pewno przyczyniło się do rozszerzenia listy stałych klientów, zarówno aplikacji muzycznej Spotify, jak i operatora BASE. Jest to doskonały przykład wykorzystania drona w biznesie w sposób bardzo nietypowy, a zarazem skuteczny.