Mniej oczywiste zastosowania dronów #7: Storm drones

Anomalie pogodowe zaskakują nie tylko synoptyków i Tomasza Zubilewicza, ale i samą naturę. A jaki związek pogoda ma z dronami?

Pogodowa rewolucja dronowa

Amerykańscy meteorolodzy pracują nad technologią wykorzystywania dronów, która ma pozwolić na skuteczniejsze przewidywanie anomalii pogodowych, co z kolei może przyczynić się do ratowania życia i ograniczania szkód materialnych. W maju ubiegłego roku w środkowych i południowych Stanach Zjednoczonych Ameryki miały miejsce gwałtowne tornada, w których życie straciły dziesiątki ludzi, nie mówiąc o zniszczonych domach i infrastrukturze lokalnej.

Tornada są niezwykle niebezpieczne ze względu na swoją niszczycielską siłę oraz bardzo trudno je przewidzieć. Obecnie meteorolodzy z użyciem specjalistycznych radarów są w stanie zidentyfikować zagrożenie najwcześniej na 13 minut przed wystąpieniem żywiołu. Jamey Jacob z Oklahoma State University ma nadzieje wydłużyć czas rozpoznania zagrożenia i wysłania ostrzeżenia do co najmniej godziny przed przewidywanym zdarzeniem. On i jego zespół opracowują wytrzymałe drony, które mogą zbierać dane z gwałtownych burz.

Meteorolodzy są w stanie przewidzieć z dużym wyprzedzeniem huragany i zamiecie śnieżne, ale tornada tworzą się bardzo szybko i w mniejszych skalach. Przewidywanie ich wystąpienia wymaga bardzo szczegółowego zrozumienia procesów atmosferycznych, w rozdzielczości, której nie można uzyskać za pomocą radaru pogodowego.

Dron jako narzędzie w przewidywaniu zagrożenia

Projekt meteorologów z Oklahomy (25% tornad w USA ma miejsce w tym stanie) zakłada wykorzystanie dronów w trudnych warunkach atmosferycznych do pomiaru temperatury, ciśnienia i prędkości wiatru. Po wprowadzeniu danych z pomiaru do modelu komputerowego informacja zwrotna może wskazać, czy burza zamieni się w tornado, a tzw. łowcy burz mogą dzięki temu zbierać wszystkie dane z bezpiecznej odległości.

Jamey Jacob wraz ze swoim zespołem pracuje obecnie nad udoskonaleniem dronów tak, aby były w stanie latać nawet w najgorszych warunkach atmosferycznych. W niektórych przypadkach prędkość wiatru rozwija się nawet do 140 km/h. Zwykły komercyjny dron nie jest w stanie sprostać takim warunkom.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem obrazującym wykorzystanie dronów w meteorologii:

Storm drones could revolutionize weather forecasting