Drony w świecie filmu #9: Jak opowiedzieć historię przy użyciu drona? (cz. II)

Dron może być bardzo wdzięcznym środkiem do wizualnego opowiadania różnych historii. Zdobywca nagrody Emmy Steven Flynn stworzył zestaw dziesięciu wskazówek dronowego storytellingu. Prezentujemy drugie pięć zasad, które koncentrują się na warunkach pracy na planie.

Mniej znaczy więcej

Istotną kwestią w planowaniu zdjęć przy użyciu drona, jest ustalenie optymalnej liczebności ekipy filmowej. Dla organizacyjnej sprawności oraz bezpieczeństwa najlepiej jest, gdy osób na planie jest jak najmniej. Dodatkowym atutem małej ekipy jest jej elastyczność – cecha niezwykle istotna, jeśli chodzi o szukanie unikalnych ujęć z powietrza.

Za pan brat z pogodą

Warunki atmosferyczne są oczkiem w głowie każdego filmowca-droniarza. Nawet słoneczna pogoda może sprawiać trudności: powodować spłaszczenie obrazu, problemy z odpowiednią ekspozycją związane z kontrastem czy cieniem. Kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wiatr. Już przy podmuchach o prędkości wynoszącej 20-30 mil na godzinę pojawiają się poważne kłopoty ze sterownością.

Aby zminimalizować potencjalne rozczarowanie, należy mieć w zanadrzu plan B – inną lokalizację, gdzie można zrobić pasujące nam ujęcia.

W razie W

Przed kręceniem ujęć za pomocą wypożyczanego sprzętu wypada sprawdzić, co wchodzi w skład polisy ubezpieczeniowej. Często pewne szczegóły nie są od razu jasne, dlatego informacji należy poszukać. Lepiej się tym zająć odpowiednio wcześnie. Poczucie, że sprzęt jest chroniony ubezpieczeniem, wpływa na komfort pracy, a zatem pośrednio także na jakość ujęć.

Bezpieczeństwo

Patrząc z punktu widzenia producenta, bezpieczeństwo na planie niechybnie wiąże się kwestią finansów. Uszkodzenie sprzętu może spowodować wydłużenie dni zdjęciowych, utratę cennego materiału, a to wszystko przekłada się na zwiększenie nakładów finansowych. Ewentualny wypadek z udziałem innych osób lub obiektów jest szczególnie kosztowny dla producenckiego portfela.

Stworzenie odpowiedniej przestrzeni pracy, w której pilot może w pełni skoncentrować się na prowadzeniu maszyny, jest niezwykle ważne. Warto również zadbać o wcześniejsze wyznaczenie miejsc do awaryjnego lądowania.

Cisza na planie

Pilot drona musi baczenie nasłuchiwać wszystkich sygnałów, które dostarczają mu informacji na temat stanu maszyny, np. poziomu baterii, a także wskazówek ze strony operatora gimbala, na którym zamontowana jest kamera. Aby zachować odpowiednią synchronizację na planie, potrzebna jest cisza.

Która z opisanych wskazówek w opowiadaniu historii przy użyciu drona Waszym zdaniem jest najbardziej istotna? Drondy gorąco zachęca do dzielenia się przemyśleniami!

Źródła: audionetwork.com.