Drony w świecie filmu #8: Jak opowiedzieć historię przy użyciu drona? (cz. I)

Dron może być bardzo wdzięcznym środkiem do wizualnego opowiadania różnych historii. Zdobywca nagrody Emmy Steven Flynn stworzył zestaw dziesięciu wskazówek dronowego storytellingu. Prezentujemy pierwsze pięć z nich.

Zbliżanie się

Dron z zamontowaną kamerą pod względem oddawania dynamiki ujęć najlepiej sprawdza się, gdy stopniowo zbliża się do filmowanego obiektu. Warto pamiętać, że im dalej znajduje się on od przedmiotu zainteresowania (bohatera opowiadanej historii), tym szybciej musi się poruszać, by oddać dynamikę uwiecznianej akcji.

Rozmiar

Szansą na atrakcyjny motyw w tworzeniu historii za pomocą drona jest używanie dłuższego obiektywu (np. 85 mm).  Dłuższe obiektywy zmniejszają pochylenie/wygięcie obrazu. Dodatkowo w ten sposób uzyskuje się inne wrażenie ruchu pomiędzy obiektami pierwszego planu i tła, a także lepszą kontrolę nad ostrością i ogniskowaniem w kadrze.

Ostrość

Jeśli do kręcenia używa się drona z dużą kamerą o podstawowym obiektywie, to na wstępie należy ustalić, kto jest odpowiedzialny za wspomnianą kamerę i ustawienia ostrości. Kontrola nad ostrością ujęć jest niezwykle ważnym aspektem sposobu opowiadania historii poprzez film.

Pikanteria

Sukces w opowiadaniu historii z powietrza zapewnia umiejętność wychwytywania momentów, które nadadzą jej odpowiedniego smaku. Może to być jedno unikalne ujęcie, które nada tonu całej historii. Jednakże najlepszymi „dronowymi ujęciami” są te, które nie są rozpoznawane jako „dronowe ujęcia” – są tak dobrze osadzone w historii, że ich obecność daje o sobie znać jedynie w sytuacji, kiedy zostaną usunięte i pojawi się odczucie „brakującego klocka”.

Otwartość umysłu

W opowiadaniu historii ważne jest, żeby nie okopywać się w swoim pomyśle na formę. Trzeba mieć nieustannie otwarty umysł i dawać się zaskoczyć możliwościom, jakie oferuje dron. Tworzenie podniebnej opowieści można porównać do słuchania jazzowej improwizacji – należy umieć poddać się niespodziewanemu. Na przykład warto na bieżąco badać nowe kąty, gdyż uchwycenie tego wymarzonego może nigdy nie nadejść albo przynieść efekt zupełnie inny od spodziewanego.

Która z opisanych wskazówek w opowiadaniu historii przy użyciu drona Waszym zdaniem jest najbardziej istotna? Drondy zachęca do dzielenia się przemyśleniami!

Źródła: audionetwork.com.