Drony w świecie filmu #6: Drony do filmowania (cz. I)

Przedstawiamy kolejną odsłonę cyklu pt. „Drony w świecie filmu”. Tym razem przyjrzymy się modelom dronów zaprojektowanym z myślą o rejestrowaniu obrazu.

DJI T600 Inspire 4K Quadcopter

Wyjątkowo lekki i zgrabny dron, idealny do kręcenia materiałów filmowych. Model ten może transmitować wideo z odległości dwóch kilometrów. Na pokładzie ma zainstalowaną kamerę 4K ultra HD, która zapewnia rejestrację filmów w standardzie od 24 do 30 klatek na sekundę przy rozdzielczości 4K oraz od 24 do 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1080p. Kamera ta może wykonywać pełen obrót o 360 stopni, więc nagrania mogą mieć charakter niezależny od toru lotu DJI T600 Inspire. Chyba jedynym mankamentem jest stosunkowo krótki czas pracy w powietrzu na jednym akumulatorze – średnio osiemnaście minut.

DJI Phantom 4 Quadcopter

Phantom z racji możliwości rejestrowania obrazu w trybie slow motion 120 fps jest maszyną do filmowych zadań specjalnych. W zestawie z dronem znajduje się pakiet programów do edycji wideo. Specjalną funkcją tego modelu jest program ActiveTrack, który pozwala na śledzenie filmowanego obiektu nawet bez aktywowanego odbiornika GPS – wystarczy zaznaczyć obiekt w aplikacji, a wówczas dron automatycznie zacznie go śledzić z zachowaniem bezpiecznego dystansu. W porównaniu do poprzedniej edycji Phantoma poprawiono jakość zdjęć uzyskiwanych za pomocą kamery. Kręcenie wyraźnego, dobrze skontrastowanego materiału o parametrach 1080p FHD/120fps nie stanowi dla tego cacka żadnego problemu.

Xiaoyi Yi Erida Tricopter

Chiński reprezentant w tym zestawieniu. Xiaoyi należy do tej samej grupy kapitałowej, co azjatycki producent smartfonów, firma Xiaomi. Yi Erida Tricopter to prawdziwy demon szybkości. Potrafi rozpędzić się do prędkości 120 kilometrów na godzinę, co jest szczególnie pożądaną cechą, jeśli chodzi o kręcenie scen akcji. Dedykowaną kamerą dla tego drona jest YI 4K+ (pierwszy na świecie mobilny rejestrator 4K/60fps). Opisywana bezzałogowa maszyna latająca posiada karbonową konstrukcję – jest pięć razy mocniejsza i o 2/3 lżejsza od wykonanych z metalu konwencjonalnych konstrukcji. Na jednym ładowaniu Yi Erida Tricopter potrafi spędzić w powietrzu około 40 minut.

Który z opisanych modeli dronów zaprojektowanych z myślą o filmowaniu Waszym zdaniem jest najlepszy? Którego chcielibyście mieć w swoim domu, a raczej ogrodzie? Drondy gorąco zachęca do wyrażania opinii!

Źródła: mydronelab.com, filmlifestyle.com.