Z cyklu: jak drony pomagają ratować świat… w Afryce

Jeśli skrupulatnie czytacie nasze publikacje, to z pewnością już wiecie, że zastosowania dronów są bardzo różnorodne. Bezzałogowce bywają wykorzystywane do łamania prawa, niejednokrotnie przekraczają bariery prywatności, czasami i dobrego smaku. Należy jednak pamiętać, że nieustannie powstają coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym drony mogą nam ułatwiać pracę, czy też codzienne życie, a nawet pomagać światu w sensie globalnym!

Kłusownictwo

Według danych BBC w 2015 roku 20 tys. słoni i 1,3 tys. nosorożców padło ofiarą kłusowników na terenie samej Afryki. Zaprezentowane statystyki są drastyczne. Celem kłusowników działających na terenie Czarnego Kontynentu nie są wyłącznie słonie i nosorożce. Obiekt ich zainteresowań stanowią również inne zagrożone wyginięciem gatunki.

Drony na pomoc afrykańskich zwierzętom

Amerykańska firma The Aerial Drone Cinematography podjęła się działalności w Afryce na rzecz ochrony tamtejszych zwierząt. Obecni są na terenie RPA, Zimbabwe oraz w Malawi. Ich praca polega na śledzeniu dużych skupisk słoni i nosorożców. Używają do tego celu trzech dronów własnej produkcji, wyposażonych w najnowocześniejsze kamery. Oprócz tego zawsze przemieszczają się specjalistyczną furgonetką, nazywaną mobilnym centrum dowodzenia, w której na bieżąco, na kilku monitorach, możliwa jest analiza i obserwacja stada zwierząt.

Według opinii amerykańskich specjalistów, zarówno sama ich obecność, jak i ich sprzęt, odstrasza kłusowników. Głównym celem, jaki sobie postawili, jest redukcja liczby zabijanych zwierząt w celach kłusowniczych oraz pomoc lokalnym strażnikom przyrody w złapaniu na gorącym uczynku przestępców bezprawnie zabijających afrykańskie słonie i nosorożce.

Kłusownicy polują na zwierzynę najczęściej po zmierzchu. Specjaliści The Aerial Drone wyposażeni są jednak w drony z kamerami umożliwiającymi obserwacje zwierząt nawet w nocy. Jak twierdzą, w tym zakresie są najbardziej efektywni, i to o tej porze najczęściej udaje im się zapobiegać zabijaniu afrykańskiej zwierzyny.

Podsumowując, drony to nie tylko zabawa i możliwość zrealizowania ciekawego materiału filmowego, ale także ogromny dar techniki pomagający w walce z przestępczością – w powyższym przypadku tą wymierzoną w prawa zwierząt.

Po więcej szczegółów odsyłamy do materiału BBC: