Drony w świecie filmu #5: Techniki filmowania dronem (cz. II)

Drondy przedstawia drugą część artykułu dotyczącego technicznych aspektów filmowania dronem. Tym razem prezentujemy kilka ogólnych, praktycznych wskazówek.

Unikaj wiatru

Silne powiewy wiatru nie są sprzymierzeńcami dronów. Im wyżej wznosi się maszyna, tym wzrasta ryzyko niestabilności ujęć, dlatego nie zaleca się kręcenia z wysokości przekraczającej 90 metrów.

Leć płynnie i powoli

Optymalne panowanie nad kontrolerem jest kluczową sprawą, jeśli chodzi o jakość zdjęć wykonywanych za pomocą drona. Chaotyczność prowadzi do drgań, które psują efekt. Manipulowanie kontrolerem powinno być płynne, bez gwałtownych ruchów.

Rozpoznaj teren

Aby w pełni wykorzystać potencjał filmowania z powietrza, należy odpowiednio zidentyfikować obiekty zainteresowania. W tym celu trzeba rozpoznać przestrzeń, w której obrębie będziemy się poruszać. Pozwala to również uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak linie elektryczne czy wysokie budynki.

Rób dłuższe ujęcia

Dobrą praktyką w filmowaniu jest rozpoczynanie rejestrowania obrazu kilka sekund przed planowanym ujęciem oraz kilka sekund po jego zakończeniu. Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o filmowanie przy użyciu drona, przynosi bowiem większą elastyczność podczas późniejszego montażu i edycji pozyskanego materiału.

Filmuj o wschodzie lub zachodzie słońca

Filmowanie o wschodzie lub zachodzie słońca sprawia, że eksplorowany teren bardziej się wyróżnia, a dzięki grze cieni, zwiększa się dynamika zarejestrowanych obrazów.

Która z opisanych wskazówek jest Waszym zdaniem najbardziej pomocna? Drondy gorąco zachęca do wyrażania opinii!

Źródła: storyhunter.com.