Jak zostać profesjonalistą? Co musisz zrobić, żeby latać dronem (cz. II)

W poprzedniej części opisaliśmy,  jak wygląda kurs na licencję pilota bezzałogowców latających w zasięgu wzroku. Jednak to nie jedyne maszyny, którymi można latać. Są także drony przekraczające pole naszego widzenia, a to wymaga posiadania innych uprawnień. Dziś zajmiemy się kursem BVLOS.

Teoria

Na początku, w części teoretycznej, podobnie jak w przypadku licencji VLOS, kursant poznaje podstawy prawa lotniczego. Dodatkowym elementem jest poznanie podstaw meteorologii i określania warunków pogodowych pod kątem możliwości wykonywania lotu. Następnie omawiana jest rola pilota i zasady wykonywania lotów. Bardzo ważnym punktem kursu jest nauka nawigacji w lotach bezzałogowych. Wydawałoby się, że w dobie powszechnie dostępnych GPS-ów to nic trudnego. Jednak powietrzna praktyka pokazuje zupełnie coś innego. Kolejnym elementem są kwestie procedur, planowania lotu i wiedzy ogólnej o maszynie. Przedostatnim punktem kursu są zasady wykonywania lotów i kwestia bezpieczeństwa lotów. Na końcu części teoretycznej, kursant poznaje procedury i sposoby postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Praktyka

Część praktyczna zawiera przygotowanie do lotu (kontrola urządzeń i systemów), obsługę naziemną (przygotowanie układu napędowego i systemu zasilania), ocenę zdatności do lotu drona i zajęcia praktyczne z podstawowych czynności lotniczych. I na tym kończą się podobieństwa do kursu VLOS. Do szkolenia na bezzałogowce poruszające się poza wzrokiem pilota należy dodać jeszcze ćwiczenia w wykonywaniu lotów poza horyzont widzenia, jedynie w oparciu o przyrządy, planowanie misji z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania oraz ćwiczenia możliwych powietrznych sytuacji niebezpiecznych. Cały kurs trwa od 40 do 48 godzin, czyli pięć lub sześć dni, a zależne jest to od wagi maszyny (lżejsze niż 5 kg wymagają nieco krótszego szkolenia).

 

W trzeciej części cyklu dowiecie się tego,  jak wygląda sam egzamin państwowy, a także nieco o cenniku, na który trzeba się przygotować.